Автор
Woman.bg

Всичко, което трябва да знаете за контракциите

Ако сега попитаме 100 бременни жени кой е най-големият им страх по време на бременността, всички те ще отговорят първо „Дали бебето ще е добре?“ и веднага след това ще споменат онази страшна дума „контракция“.

Всяка бъдеща майка, особено тази, която ще ражда за първи път, изпитва страх от контракциите и раждането. Това е съвсем нормално, защото човек по природа се страхува от непознатото. Ето защо жените трябва да бъдат добре информирани какво ги очаква по време на бременността и раждането. Те трябва да знаят и най-малките подробности, за да се почувстват по-спокойни, уверени и готови за това, което им предстои.

Сега ще поговорим точно за контракциите, какви видове са те, как да различим родилните от фалшивите и кога започва същинското раждане.

Знаете ли, че всъщност вие усещате контракции по време на месечния си цикъл? Усещате контракции и през цялата бременност, но в началото те са леки и спорадични и затова не им обръщате никакво внимание.

Какво всъщност са контракциите? Казано накратко: свиване и разпускане на мускулатурата на матката.

Всички сме чували за Бракстън-Хикс контракции или така наречените „фалшиви контракции“. Те започват да се усещат след 26 гестационна седмица. Ще се запитате защо изобщо ги има? Е, отговорът е много прост – това са подготвителни контракции, които помагат на матката да се подготви за раждането и увеличават притока на кръв и кислород към плацентата. Те са през дълъг и неравномерен интервал от време, кратки са и са безболезни.

Е, би ни се искало и родилните контракции да са такива, но не. Съвсем скоро след подготвителните контракции се появяват и тези, които предшестват началото на раждането. Няма как да ги сбъркате. Те са на по-чест интервал, като първоначално може да са на всеки час и предизвикват дискомфорт или лека болка. Не се панирайте. Все още имате време до самото раждане. Това е само началото, но все пак е добре да се обадите на своя акушер-гинеколог, за да го предупредите за случващото се. Възможно е да се наложи да отидете до болницата за преглед.

В момента, в който тези контракции станат регулярни и отстоянието между тях е 15 минути, а продължителността им е около минута, можем да говорим за истински родилни контракции. Болката от тях е доста по-силна и се разпространява в областта на корема и бедрата. След тях идва и активната фаза, в която вече контракциите са през 4-5 минути и траят до 60 секунди. Това означава, че бебето съвсем скоро ще се появи на бял свят. Това е единственото нещо, за което трябва да мислите, когато започне самото раждане. То продължава и контракциите продължават.

Следва етапа на изгонващите контракции. В тази фаза, освен контракциите, ще усещате и напъни. Тялото ви е една съвършена машина, която много добре знае как да реагира. Сега е моментът, в който вие активно ще участвате в целия процес и вашата основна роля е да слушате много внимателно гласа и наставленията на своя лекар. Вие ще помогнете на тялото си да синхронизира контракциите с напъните и съвсем скоро ще държите бебето си в ръце.

Ето го и него! То плаче, вие плачете, но тези сълзи не са от болка, а от любов и гордост. Видяхте ли колко добре се справихте? Сега остана само още едно нещо свързано с контракциите – раждането на плацентата и контрахирането на матката с цел прибиране и обратно развитие.

Вие сте герой и трябва да се чувствате така. Бъдете спокойни и се отдайте на няколко часа почивка, защото голямото приключение да бъдеш родител тепърва започва.