Автор
Woman.bg

Открита навреме, луксацията се лекува без операция

Луксацията е сред най-често срещаните вродени увреждания на тазобедрените стави при новородените. Причините и рисковите фактори за този проблем не са напълно изяснени, като само в отделни случаи се установява наследствена обремененост. Луксация се среща и при 15-25% от бебетата, родени в седалищна позиция.

Що е то луксация и какво общо има тя с дисплазията

Луксация е увреждане на ставите, което се характеризира с трайно и значително разместване на ставните повърхности спрямо нормалното им положение. Понятието произлиза от латинската дума “dyslocatio” и в превод означава „изкълчване“. Става дума за недоразвитие на тазобедрената става, и по-специално на ямката на тазобедрената става, което е известно като дисплазия.

Излизането на бедрената кост от ставната ямка е луксация. При самото раждане луксацията е нещо изключително рядко. На практика децата, при които се наблюдава, се раждат с дисплазия и ако лечението е неправилно или ненавременно проведено, се стига до луксация”,уточнява д-р Лисички – детски ревматолог и началник по педиатрия в Acibadem City Clinic болница Токуда пред Woman.bg. “У нас дисплазия се среща при 70-80 от 50 000 новородени“, допълва още той.

Златната седмица за развитие на тазобедрената става

Основната причина за развитието на луксация е пропускането на важни прегледи след раждането. Ето защо, за да се избегне рискът от това коварно и прогресиращо заболяване, каквото е дисплазията, е да се вземат навременни мерки за неговото предотвратяване. За разлика от много други аномалии, тази не е очевидна при първоначалния оглед на новороденото. Ето защо е задача на медицинския екип насочено да го търси и открива, особено при наличие на гореспоменатите рискови фактори.

Установено е, че първата седмица след раждането на детето е „златната седмица“ за развитие на тазобедрената става. Съществува много добър, неинвазивен и абсолютно безболезнен метод за установяването на дисплазията – ехография на тазобедрените стави. Желателно е именно този метод да бъде приложен още в родилния дом от опитен специалист, съветва д-р Лисички. В случай че се установи дисплазия в рамките на т.нар. „златна седмица“, лечението се извършва по изключително лесен начин.

Как се провежда лечението

В случай че се установи дисплазия, върху дрешките на детето се поставят специални ортопедични гащички, които се носят денонощно до няколко месеца по преценка на лекуващия лекар. Те защитават физиолигичното положение на тазобедрените стави и предпазват от предизвикана луксация при нестабилна става. Този прийом дава близо 100% гаранция, че детето няма да развие луксация. „Изтървем ли обаче „златната седмица“, на шестия месец от раждането на детето се прави рентгенография, а лечението се провежда посредством т.нар. каишки на Павлик. С други думи – обричаме детето на три месеца в гипсово корито“, предупреждава детският ревматолог. Вероятността за успешен ефект от това лечение е 85%. Ако обаче детето е попаднало в останалите 15%, се налага оперативна интервенция.

Ето защо, за да се радва мъничето ни на щастливо и пълноценно детство, ранното диагностициране по време на „златната седмица“ е толкова важно!

Надяваме се, че сме били полезни. Ако имате други въпроси, свързани със забременяването, бременността, кърменето и отглеждането на детето, не се колебайте да ни пишете на missionbaby@woman.bg