Бракът е една от сериозните крачки, които правим живота си, и трябва да сме подготвени. Затова се обърнахме към адвокат Диляна Матова с въпроси като какво е бракът изобщо, женят ли се хората в наши дни и как се отнася законът към децата на несключилите брак партньори.

Матова е завършила с отличие специалност "Право" във ВСУ", стаж към Софийски градски съд и Държавна администрация във Варна, а днес се занимава основно с облигационно, вещно, семейно и наследствено право. Член е на Софийска адвокатска колегия.

Нека започнем с въпрос, чийто отговор на пръв поглед изглежда ясен, но очаквам да кажете друго - когато сключим брака, всичко ли става общо?

Най-краткият отговор на въпроса е „не точно”, защото...

Бракът е съюз между мъж и жена, който носи характеристиките на доброволност и равноправие. В република България законен е само гражданският брак, сключен по предвидения ред пред длъжностно лице по гражданско състояние. Религиозният обред няма правно действие. Дали придобитото имущество по време на брака е общо или не, зависи по режима на имуществените отношения, който са избрали съпрузите. Семейният кодекс допуска три възможни режима, а именно: законов режим на общност, законов режим на разделност и договорен режим. По презумпция, когато встъпващите в брак не са избрали режим на имуществени отношения, както и ако са непълнолетни или ограничено запретени, се прилага законовият режим на общност.

Важно е да се отбележи, че режимът на имуществените отношения може да бъде изменен по всяко едно време на брака, независимо дали при сключването му е избран или не конкретен режим. Освен това, промяна може да бъде направена неограничен брой пъти.

Как се извършва тази промяна?

Промяната в режима се извършва чрез декларация с нотариално заверени подписи. След това се представя пред длъжностното лице по гражданско състояние в общината, където е сключен бракът, за да се отбележи в акта за граждански брак. Правото на промяна в режима е от голямо значение, т.к. дава възможност на съпрузите да бъдат гъвкави в различни житейски ситуации, свързани с покупка на имот, особено когато се тегли кредит.

А кога влиза в сила?

Ако брачните партньори решат да направят промяна в съществуващия режим, трябва да имат предвид и факта, че действието на промяната в режима по правило действа за в бъдеще. Изключение е възможно само при брачния договор. Това означава, че имуществото придобито преди промяната на режима ще остане в собственост така както е придобито.

Брачните договори и приложимият законов режим се регистрират в централен регистър към Агенцията по вписванията. Информацията за регистрирания режим е публична и важна за трети лица, които влизат в правни отношения с един или с двамата съпрузи, например при сделка с имот. Когато купувате имот, трябва да се интересувате как е придобит, дали собственикът е бил в брак, какъв е режимът на имуществените отношения и др. По принцип, тази информация се изисква и от нотариусите, които трябва да се уверят в собствеността на имота, но е добре евентуалните купувачи да проучат предварително. Понякога има случаи, в които възникват трудности в това отношение, особено ако имотът е придобит отдавна и е наследен по закон или завещан.

Това ни води към същината на въпроса ни - когато купим имот по време на брак, той общ ли е?

Относно придобиването на имущество по време на брака общо е това придобито в режим на общност, но естествено, има и изключения. Наименованието на режима е донякъде неточно, защото остава впечатление, че всичко придобито от съпрузите става общо (както смятат повечето хора). В действителност, едни права се придобиват съвместно от съпрузите, но други са разделно. Това зависи основно от начина на придобиване на имуществото.

Вещните права, придобити по време на брака в резултат на съвместен принос, принадлежат общо на двамата съпрузи, независимо от това на чие име са придобити. Това означава, че ако съпрузите, със средства и на двамата, закупят недвижим имот, и в нотариалния акт присъства името само на единия съпруг, то другият, дори да не е подписал акта, по силата на закона става съсобственик. При определяне на това дали едно имущество е общо или не, законодателят изхожда от приноса на съпрузите и от това дали сделката е възмездна или не.

Държа да подчертая, че всеки отделен казус има своята специфика и винаги се преценява с оглед на фактите и обстоятелствата по конкретния случай, но съвместният принос може да се изрази във влагане на средства, на труд, в грижи за децата и в работата в домакинството, като приносът се предполага до доказване на противното.

Все пак, дори в режима на общност, има категории права, които са лични на съпруга, който ги е придобил. Такива са например вещните права, придобити преди брака, както и тези, придобити по време на брака, но по наследство или дарение (т.к. тук няма влагане на средства от семейния бюджет). Лични са и движимите вещи, придобити от единия съпруг по време на брака, които служат за обикновено лично ползване, за упражняване на професия или занаят. Лични са и паричните влогове на съпруга на чието име са открити. Относно паричните влогове започват да възникват множество проблеми в практиката особено по заварените бракове, сключени преди влизане в сила на Семейния кодекс от 2009г.

Не може еднозначно да се отговори дали всичко придобито по време на брака в режим на съпружеска имуществена общност е наистина общо. Съветвам клиентите винаги да се консултират с адвокат, когато имат притеснения или колебания относно начина на придобиване на имущество, както и в случаите на развод. Това е важно, да за бъдат защитени интересите им в най-висока степен.

Очаквайте още от интервюто ни с адвокат Дилана Матова. Междувременно не се колебайте да ни задавате въпроси на missionbaby@woman.bg