Автор
Woman.bg

Всеки ден българските детски градини изхвърлят над 1 милион чаши

През изминалата седмица екологичнo сдружениe „За Земята“, „Грийнпийс“- България и Обществен център по околна среда и устойчиво развитие - Варна организираха идейни форуми „Детските градини - Свободни от пластмаса“ във Бургас, Варна и София. Те са част от голямата кампания „Свободни от пластмаса“, която през есента се фокусира върху намаляване употребата на пластмасови чашки за еднократна употреба сред най-малките жители на планетата ни – децата в детските градини.

Събитието е част от световната екологична кампания (Break Free From Plastic) („Свободни от пластмаса“), която се бори с пластмасовото замърсяване и предлага възможни решения, и се подкрепя от Европейската мрежа за нулеви отпадъци (Zero Waste Europe).



Целта на дискусиите беше да се намери добра алтернатива на еднократните чаши за пиене на вода в общинските детски градини, която да е здравословна, екологична, възпитателна и съобразно хигиенните норми.

Всеки ден в повечето български детски градини се използват и изхвърлят пластмасови чаши за еднократна употреба. Така се изхвърлят над 1 милион чаши дневно, които образуват огромно количество пластмасови отпадъци (над 550 тона годишно), които технологично не могат да бъдат рециклирани и замърсяват околната среда - водните басейни, земята и въздуха. Наред с катастрофалния екологичен ефект тази практика възпитава отношение и поведение, което е напълно противоположно на обявените цели на екологичното образование в България.

На срещите присъстваха всички заинтересовани страни и отговорни институции - здравни експерти, инспектори от регионалните здравни инспекции и агенцията по безопасност на храните, директори на детски градини, учители, родители, еколози, юристи, детски психолози, промишлени дизайнери.



Организаторите на събитията споделиха: „Идеята е да се чуе всяка гледна точка – какви са предизвикателствата пред детските градини да направят крачка към чашите и бутилки за многократна употреба, как е най-добре да пият вода децата според родителите им, какви са хигиенните изисквания и колко екологични са те.“

При дискусиите се установи, че причината за все по-масовото навлизане на еднократните пластмасови чаши за пиене на вода в детските градини е липсата на ясно указание за ползването, съхранението и почистването на „индивидуалната чаша за вода“ от наредбата за здравните изисквания в детските градини. Диалогът между организаторите и отговорните институции ще продължава, за да се стигне до промяна, която да улесни въвеждането или по-скоро – връщането на практиката всяко дете да има своя собствена чаша или бутилка.



Освен съдовете, в които се пие вода, се обсъди и цялостното пространство, в което се оставят и как то може да се превърне в еко-кът за всяка детска градина. За проектирането с макети и идеи се включиха от Ателие Трион (линк). Събирайки мнението на всяка една страна, те ще сътворят прототипи на „идеалния“ кът за пиене на вода, който да спазва всички изисквания.

Кампанията ще продължи и със събиране на добри практики от други страни как децата пият вода в детските градини и какви са нормативните уредби. Всеки може да споделя такива добри примери като пише на bezbokluk@zazemiata.org.

По време на събитията беше представена и инфографика, показваща изчисления за изхвърлените чашки за една година в България, последствията от това и какво е решението.

Пластмасов Калкулатор:
Провери колко голям е пластмасовият ти отпечатък – проследи този линк!

https://act.greenpeace.org/page/9669/petition/1

Всеки желаещ да стане посланик на кампанията в детски градини, на фестивали или да се включи към почистване, може да пише на следния електронен адрес:
plastic-free@zazemiata.org
Повече за кампанията „Свободни от пластмаса”:

http://www.greenpeace.org/bulgaria/bg/campaigns/plastics/

Повече за Екологичната организация „Грийнпийс”:
„Грийнпийс“ е независима световна кампанийна организация, която работи за промяна на нагласите и поведението на хората, за да защити и опази околната среда и насърчи мира като: предизвика енергийна революция за преодоляване на заплаха номер едно пред планетата ни: климатичните промени; защитава моретата и океаните ни от разточителния и разрушителен риболов, както и създава глобална мрежа от морски резервати; защита на световните древни гори, както и животните, растенията и хората, зависещи от тях; работа по въпроса за разоръжаване и мир чрез преодоляване на причините за конфликта и призоваване за премахване на всички ядрени оръжия; създаване на бъдеще, свободно от токсини с по-безопасни алтернативи на опасните химикали в продуктите и производството; провеждане на кампании за устойчиво развитие на селското стопанство, отхвърляйки геномодифицираните организми, защита на биоразнообразието и насърчаване на социално отговорното земеделие.
http://www.greenpeace.org/bulgaria/bg/
Повече за Екологичното сдружение „За Земята”:

ЕС “За Земята” е независима, неправителствена организация, обединяваща усилията на хора, решени да работят за създаване на природосъобразен и равнопоставен живот на нашата планета, който изключва експлоатацията на хората и природата. “За Земята” работи в сътрудничество с екологични организации на национално и международно равнище. Сдружението е член на международните организации Мрежа за наблюдение на Международните финансови институции за Централна и Източна Европа CEE Bankwatch Network, Международни Енергийни Бригади, GAIA (Глобално обединение срещу инсинераторите) и SEEEN (Екологични НПО за Южна и Източна Европа).