Автор
Woman.bg

Посрещнаха най-дългия ден от годината с вино и тракийски ритуали в Кабиле

С вино, песни и възстановка на древни тракийски ритуали посрещнаха първите слънчеви лъчи в най-дългия ден от годината в Кабиле, до Ямбол. Събитието по случай лятното слънцестоене се организира единствено на това място в цяла България от Регионален исторически музей – Ямбол. Най-старата изба в Южна България „Вила Ямбол“ също се включи като предостави своите вина, кръстени на античния тракийски град Kabile. Всичко започна още преди изгрева на слънцето с танц на жриците в подножието на Зайчи връх. Ритуално факелно шествие поведе публиката до върха, където е светилището на Великата богиня-майка Кибела. Там посетителите успяха да се заредят с енергията на първите утринни лъчи. „Траките са изсекли в скалите два траншеи, които се пресичат на кръст. Отличните им знания за движението на слънчевия диск се виждат от точната ориентация на източната траншея по посока на изгрева на слънцето точно в деня на лятното слънцестоене. Първите лъчи влизат в прореза в скалите и огряват вече силно ерозиралия релеф на Кибела“, разказват археолозите.

„Когато първият слънчев лъч е преминавал през скалния улей и е огрявал образа на богинята Кибела, изсечен в скалата, древните траки са разбирали, че е дошъл най-дългият ден. Ето защо, това е място, което съчетава култа към Великата богиня-майка Кибела и към слънцето, с все по-нарастващото желание на хората да почерпят от древните знания и опит“, коментираха още организаторите. А желаещите да се включат в събитието се увеличават от година на година. Събитието продължи с представяне на „слънчева храна“, приготвена от ученици от Професионална гимназия по хранителни технологии и туризъм Ямбол.

Най-старата изба в Южна България „Вила Ямбол“ предостави своите вина, кръстени на античния тракийски град Kabile. Едноименната марка носи това име в знак на почит към традициите на региона като винопроизводител. Затова на етикета на бутилките е изобразена именно богинята-майка Кибела - закрилница на земите и лозята, първородна сила зад всяко вино. „Вдъхновени от културното наследство на траките и историята на тяхната богиня-майка, решихме да създадем вино, посветено на традицията и обичаите. Така се появи Kabile - едно хилядолетно наследство, запечатано в бутилка“, допълниха от винарната. Очаква се тази есен производителят да лансира и три резерви в серията.

Най-ранните писмени сведения за производство на вино от траките са от Омир. За разлика от елините, траките не разреждат виното с вода. За тях виното било нещо божествено, неизменна част от техните магични ритуали, питието, което ги доближавало до Бога. В целия древен свят се е пиело вино, но тракийското се е смятало за особено качествено.