Всички знаем какво е мюсли, въпреки че това чуждестранно име намери популярност у нас сравнително наскоро.

По принцип мюсли са смачканите зърнени култури – овес, пшеница, ръж и други. В съвременните готови смеси се добавят и плодове, ядки, мед и др.

Мюсли е доста удобна форма на зърнените храни и може да послужи за отлична закуска, тъй като сместа не изисква варене. Затова диетолозите са обърнали внимание на този продукт, който има качествен състав и подпомага отслабването.

Какво съдържа мюслито

Мюсли представлява смес от пресирани зърна. Обикновено като основа се ползва овес, въпреки че може да се употребят и пшеница, ечемик или ръж. Мюсли от царевица и елда (гречка) се срещат рядко, от тези продукти обикновено се правят други бързи закуски. Най-ценното качество на тези продукти е, че са богати на фибри.

Въпреки това има два вида мюсли. Към първия спадат необработените или сурови зърна, а към втората – запечените с мазнина зърна. Вторите са по-калорични и се усвояват по-лесно. В състава на мюслито ще намерите всички полезни свойства на зърнените храни – освен ценните вещества, витамините от група В и витамин Е ще получите и голямо количество баластни вещества и фибри, прочистващи червата.

Мюсли-смесите могат да бъдат с добавки или без. Като добавки се срещат естествени, но не винаги полезни за фигурата съставки като захар, сушени плодове, парченца шоколад, сусамено семе, слънчогледово семе и мед. Те разбира се обогатяват много вкуса и съдържат редица полезни минерали, масла и витамини. Но при това са калорични – особено захарта и шоколадът. Много от смесите мюсли, които ще намерите в магазина, са далеч от идеята за „натурална“ и „полезна“ закуска, тъй като са смесени с консерванти и ароматизатори.

Затова ако решите да отслабвате с мюсли-диета, четете внимателно етикетите и отбягвайте вредните добавки. Можете да си направите мюсли-смес и сами вкъщи.



Ползата от натуралното мюсли

Най-добре е да ползвате смес от зърнени храни с добавени ядки или плодове – плодовете улесняват усвояването на хранителните вещества от мюслито и обогатяват вкуса. По този начин ще се чувствате сити по-дълго и ще изпитате по-голямо удоволствие от храненето. Овесените ядки пък имат свойството да поемат токсините и тежките метали в чревния тракт и да понижават нивото на холестерина.

Вреди и противопоказания

Вече споменахме, че не всички мюсли-смеси са полезни – сладките смеси с кокос, растителни масла, шоколад и мазнини няма да ви помогнат да отслабнете. По-редни са и пържените мюсли – те са по-калорични и съдържат по-малко ценни минерали и витамини, тъй като те се унищожават от високата температура.

Мюслите практически не са противопоказани за никого, освен за хората с алергия към глутен или глианид. При наличието на такъв проблем избягвайте глутеновите зърнени храни, за да не предизвикате тежка алергия или стомашно-чревно разстройство. На всички останали – включително деца, стари хора, бременни и кърмещи майки – мюсли е полезна храна, подпомагаща плавното и безболезнено сваляне на наднорменото тегло.



Отслабване с мюсли

Въпреки разпространения мит за ниската калоричност на мюслито, то е достатъчно „тежко“ - в 100 грама продукт се съдържат около 300 ккал. Но тези калории са под вид на нишестен въглехидрат и затова се разграждат бавно в червата и постъпват бавно в кръвта. По този начин те се изразходват изцяло за нуждите на организма за поддържане на жизнена дейност.

Освен това мюслито се препоръчва като закуска. Вече почти всички знаят, че калориите от закуската се изразходват през деня от метаболизма и не се натрупват под вид на тлъстини. По този начин тялото получава необходимата му енергия и запазва чувство за ситост за дълго време.

Освен това мюсли-смесите се готвят много лесно – просто се заливат с обезмаслено прясно или кисело мляко или минерална вода и се разбъркват. Само че не забравяйте да пиете вода след ядене – ядките набъбват в стомаха и изискват повече течности за стимулиране на храносмилателния процес.

Желаещите а отслабнат и диетолозите отдавна са признали мюслито като идеален продукт за диета. Една от схемите за диета е консумирането на натурално мюсли, смесено с кисело мляко. 100 гр. мюсли без добавки се залива с една чаша обезмаслено кисело мляко. Това количество се изяжда на закуска, а ако искате – и на обяд. Само със смяната на закуските си с това ястие ще свалите 1-2 килограма за една седмица.

Плодовата мюсли диета предполага да ядете 100 гр. мюсли с минерална вода при всяко хранене, ограничено количество кисело мляко (до 300 мл. на ден) и почти неограничено количество плодове (без банани и грозде).

Плодовете могат да бъдат под вид на пюре, нарязани на парченца или запечени. Можете да си направите и „коктейл“ от кисело мляко, мюсли и плодове, разбит с блендер. За разнообразие можете да добавяте в мюслито моркови или цвекло. За 3-5 дни спазване на такава диета ще свалите 3-4 килограма или повече, без да се чувствате гладни.

По-суровият вариант на диета с мюсли е седемдневното хранене с порция мюсли от 120 гр., смесени с неподсладени сокове. Тази диета позволява да свалите до 5 кг. за седмица, но не е подходяща за всички. Бременните жени, кърмачките и хората с хронични заболявания е по-добре да я избягват.

Но натуралните мюсли-смеси без добавки смело могат да бъдат вписани в списъка на диетичните продукти. Въз основа на тези зърнени закуски можете да си съставите балансирано меню за деня, тъй като те подпомагат отслабването и прочистват чревния тракт от остатъчни вещества и токсини.