Студеното и променливо време не помага за доброто настроение.

Светът ни се струва мрачен, неуютен, лишен от цветове, а респираторните инфекции проявяват своята активност. Настинките и депресията често се възприемат като даденост, с която е безполезно да се борим. Но както показват някои последни изследвания, болестите започват именно в нашата глава!

Ако човек има потиснато настроение заради лошото време, неприятности в личния живот, стресови ситуации, то това се отразява и на неговото здравословно състояние. Имунитетът в този случай се задейства много бавно. Ако имате оптимистична нагласа, то тогава имунните клетки се образуват в много по-големи количества и защитават по-активно организма.

Затова биолозите стигат до извода, че можем сами да програмираме защитните сили на организма в полза на здравето.

Използвайте силата на мисълта, съветват те. Постоянно си внушавайте: “Здрав съм и ще се преборя с всяка инфекция”. Ако постоянно “вкарвате” в подсъзнанието си тази информация, ще можете да активизирате имунната система. Много може да се постигне и с помощта на автогенния тренинг и йогата.

И до днес лекарите спорят за лечението на настинката със студ. Студът е добро профилактично средство – две мнения за това няма! Звучи парадоксално, но този метод е доказал, че е много ефективен: от време на време излизайте на улицата за няколко минути само по тениска даже в студено време. Студът стимулира имунните клетки и те започват активно да се размножават. Още по-полезни са продължителните разходки в студено време, но разбира се, облечени добре. Организмът реагира на студения въздух с повишено кръвообращение - активизират се защитните сили на организма.

Разбира се, от инфекции ни предпазват не само доброто настроение и положителните емоции. В този период е много важно и правилното хранене. Имунните клетки се нуждаят особено много от някои витамини - например витамин С, който се съдържа в големи количества най-вече в цитрусовите плодове, както и от минерали като цинк и селен.



Витамин В6, който, освен в повечето видове меса и черния дроб, се съдържа в червените чушки и броколито и витамин В12, на който много богати са млякото, различните видове месо, киселото зеле, също подпомагат образуването на имунните клетки в организма. В аптеките се предлагат разнообразни имуностимулатори, много от тях на растителна основа, които можете да използвате, но желателно след като се посъветвате с вашия лекар, пишат от zdrave.bg