Автор
Woman.bg

Само през април – ако получиш роза, подаряваш книга

Отбелязахме Световния ден на книгата и авторското право тази седмица и по-точно на 23 април. Знаете, че датата е избрана неслучайно - на 23 април са родени или отлетели към селенията на вечността литературни гиганти като Шекспир, Сервантес и Набоков. Идеята за празника е свързана и с вековната каталунска традиция на 23 април да се подарява роза. И тъй като няма по-сигурен извор на вдъхновение от любовта и поезията, постепенно от празник на любовта прочутият Фестивал на розата в Барселона се превърнал в Ден на книгата и розата…

По случай 119-ата годишнина от рождението на гения на стила Владимир Владимирович Набоков, ви предлагаме да обърнете внимание на дебютния му роман, написан през 1926 година. Издаден под псевдонима В. Сирин, „Машенка” представлява изящно изваян носталгичен портрет на изгнаничеството и на любовта в двете й най-мощни и паметни проявления – към избраницата на сърцето и към родината.

В пансион в Берлин, пълен с руски емигранти, младият Лев Ганин е разпнат в мислите си между сенките на миналото и близкото бъдеще. Разказвайки за първата си любов, Маша, той установява, че спомените му са свежи и непокътнати, в синхрон с младостта и идиличната атмосфера на предреволюционна Русия. В остър контраст с тази идилия влиза образът на мъжа, който обитава съседната стая. Оказва се, че това е съпругът на Маша, която пристига след броени дни…

Роден в Санкт Петербург на ръба на 19-и век, сякаш за да озари с таланта си най-продуктивната част на миналото столетие, Набоков е всепризнат романист, поет, литературен критик, преводач, професор по руска и европейска литература. През 1923 г. последва семейството си в Берлин. Там работи като частен учител, преводач, актьор, пише поезия и създава първия си роман. През 1940 г. се премества в Америка, където написва и първата си англоезична творба, „Истинският живот на Себастиян Найт“.

Космополитна фигура с ярка индивидуалност, Набоков става известен с богатството и дълбочината на лингвистичното си умение, с ерудитския си стил и необичайни творчески инвенции. Произведения като „Вълшебникът“, „Лолита“, „Смях в тъмното“ и „Покана за екзекуция“ го утвърждават като един от най-даровитите и влиятелни стилисти на нашето съвремие. Освен всичко друго, Набоков е бил голям лепидоптерист (колекционер на пеперуди) и любител на шаха…

Накратко, ако през април непознат мъж спонтанно ви поднесе роза, ще трябва да му подарите „Машенка”. В краен случай любовните сонети на Шекспир. Посланието е: „Роза за любов и книга завинаги“:-)

Автор: Юлия Петкова