Автор
Woman.bg

МЯСТО 167 отваря врати с фотографската изложба

Къща със статут на паметник на културата, намираща се на ул. Раковски 167 срещу къщата музей на П.К. Яворов, ще се превърне в арт център с акцент и подкрепа на млади автори.

Новото пространство носи името "Място 167" и отвори врати вчера с изложба СЪНУВАМ на Йохана Траянова. СЪНУВАМ преплита в себе си фотографии, светлинна инсталация и звукови картини и изследва по сетивен път темата за съня - една все още малко позната част от нашето битие.

Идеята е на Стефан Огнянов и Марин Маринов, двама от наследниците на къщата. „От много време ни се иска тук да стане пространство за култура и изкуство. Обсъждали сме го с доста хора, но все нещо не достигаше и оставахме на ниво идея. Но моментът дойде и след по-малко от месец ще имаме и първата изложба“, споделя праправнукът на Христо Попов, който е построил къщата. Попов е бивш кмет на София между 1899 и 1901г., и министър в третото правителство на Васил Радославов.

„Когато е строена къщата, тук е бил краят на София и зад нея е имало блато. На нашата част от фамилията се пада втория етаж, който ще превърнем в арт пространство. Постепенно ще направим библиотека и място, на което хората да се срещат, говорят, четат и да обсъждат изкуство“, разказва Стефан Огнянов, който освен инициатор на промяната на къщата е и част от екипа на Free Sofia Tour.

Информация за Христо Г. Попов:

Оригиналният собственик на къщата е капитан (о.з. подполковник) Христо Георгиев Попов. Роден е през 1858 г. в град Шумен. Завършва с първия випуск на военното училище след Освобождението (1879 г.), след което и военната академия в Санкт Петербург. По време на сръбско-българската война от 1885 г. командва 1-ви пехотен софийски полк и участва в боевете при Сливница, Гургулят, Бански дол и Пирот. Награден е с орден „За храброст“ III степен. След като се уволнява от армията (1889 г.), заминава за Швейцария, където завършва право. След завръщането си в България навлиза в политиката. Между 1899 и 1901 г. е кмет на София, а по-късно е министър в третото правителство на Васил Радославов. Почива през 1951 г., вече по времето на социализма.